Wielkie Księstwo Temnodaru

Go down

Wielkie Księstwo Temnodaru

Pisanie by Umrzyk on Nie Lis 08, 2015 5:46 pmMOTYW MUZYCZNY

WIELKIE KSIĘSTWO TEMNODARU

RASY

Wielkie Księstwo Temnodaru zamieszkują w dominującej ilości ludzie, zaś drugą rasą są krasnoludy. Typowy Temnodarczyk to brodaty, długowłosy i silny mężczyzna o jasnych oczach.

USTRÓJ


Forma sprawowania rządów w wielkim księstwie to nic innego jak monarchia despotyczna, w której pełnia władzy należy do jednostki jaką jest wielki książę. Niemały wpływ na rządy władcy mają też bojarzy, którzy stanowią elitę społeczną w Temnodarze. Obecnym władcą jest Dmitar zwany Srogim, pierwszy tego imienia.

MODEL EKONOMICZNY

W Temnodarze praktykowany jest na szeroką skalę feudalizm; chłopi pańszczyźniani ciężko pracują dla swoich panów - bojarów. Ci swoje ziemie uzyskali od wielkiego księcia w zamian za przysięgę lojalności i zobowiązanie się do wystawienia wojsk na wypadek konfliktu zbrojnego.
Istnieje też odsetek wolnych własności chłopskich, które jednak de iure należą do władcy i są im dzierżawione. Gospodarka Temnodaru opiera się na rolnictwie, myślistwie i rybołówstwie. Innymi gałęziami zapewniającymi bogactwo są m.in. górnictwo i wycinka drzew, z których to w większości budowane są domostwa w wielkim księstwie.KULTURA

Temnodarczycy cenią sobie przede wszystkim pracowitość, szczerość, lojalność wobec władzy i pobożność - surowe warunki, które panują na północy skutecznie uniemożliwiają chłopom czy mieszczanom jakiekolwiek burze mózgów czy wywody egzystencjalne; równie ważnym elementem kultury temnodarskiej są obrzędy religijne. Po dniu ciężkiej pracy większość chłopów, rzemieślników i kupców bawi się w karczmach i oberżach do późnej nocy.. a głowy Temnodarczycy mają mocne.
Domostwa w wielkim księstwie wznoszone są głównie z drewna, rzadziej z kamienia. Najważniejszymi elementami są wyrzeźbione w drewnie postacie zwierząt lub mitycznych stworzeń, które według wierzeń odstraszają złe duchy.


PODZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA

Temnodarczyków dzieli się na:

1. Bojarów - czyli elitę społeczną;
2. Gradanów - czyli mieszczan parających się rzemiosłem, kupiectwem et cetera, et cetera;
3. Seliastwo - czyli chłopów pańszczyźnianych tudzież wolnych, którzy dzierżawią ziemię od władcy;
4. Podczowów - czyli jeńców wojennych, niewolników i krasnoludy, które są de facto niewolnikami wykorzystywanymi w kopalniach.

Jedyną klasą społeczną, która ma coś do powiedzenia i może wpływać na decyzje wielkiego księcia, są oczywiście bojarzy.


CECHY SPOŁECZEŃSTWA

Usposobienie agresywne, najważniejsza wartość: tradycja, specjalizacja: wojna.


WIERZENIA

Większość Temnodarczyków to nedwedeńcy; Nedwed to legendarny niedźwiedź, który u początków stworzenia świata oszalał i pożarł swoje młode, a potem próbował pożreć pierwszego wielkiego księcia, zwanego Welemirem Zbawcą - tenże śmiałek poważnie ranił bestię, która uciekła do swojej groty na dalekiej północy kontynentu. Dzisiaj na straży ludzkości stoi wielki książę Temnodaru, który uważa się za bezpośredniego spadkobiercę welemirskiej spuścizny; póki na temnodarskim tronie siedzi Welemiryd, póty kraj jest bezpieczny.
Najważniejsze święta nedwedenizmu to przesilenie zimowe, kiedy to składa się ofiary z plonów i bydła, chcąc uchronić się przed gniewem Nedweda pod skrzydłami wielkiego księcia oraz przesilenie letnie, kiedy to Nedwed najciężej śpi - w całym kraju obchodzi się uroczystości związane z pokonaniem przez Welemira Nedweda, a artyści komponują pieśni ku chwale jego rodu.
Na domach, przybytkach i nawet posiadłościach ziemskich bojarów w ochronie przed krwiożerczą bestią rzeźbi się mityczne stwory i zwierzęta - poza jednym, niedźwiedziem. Dlaczego Wielki Niedźwiedź miałby się przestraszyć mniejszego od siebie przedstawiciela własnego gatunku?HISTORIA

Kronikarze i uczeni Temnodaru są zgodni w tym, że pierwszym w historii wydarzeniem, które można uznać za bezpośrednią przyczynę powstania wielkiego księstwa, jest Reżnia, czyli czasy exodusu Temnodarczyków z centralnej części północy na wschód w wyniku wyrżnięcia większości z nich przez mniej lub bardziej zjednoczone plemiona boreańskie. Najważniejszą postacią w tej legendzie jest Wukmir Śmiały, który stanął na czele wyprawy na wschód w celu znalezienia nowego domu; napotkano mieszkające tam krasnoludy, które pobito i podporządkowano sobie po kilku długich latach walk z ich klanami - Wukmir w decydującej Bitwie Na Jeziorze pokonał krasnoludzkiego wodza Logmara. Zwycięski Temnodarczyk uciął łeb swojemu oponentowi - czaszka z tej głowy służy do dzisiaj jako naczynie przy wzniosłych uroczystościach na dworze wielkiego księcia.
Temnodarczycy osiedlili się w nowej i równie surowej ojczyźnie, a z czasem przywykli do nazywania jej domem. Idea rewanżu za dawne dzieje dalej jednak przemyka przez głowy bojarów i samego wielkiego księcia; synowie pogromcy Logmara nie śpią i w końcu ruszą, by odebrać swoją należność.WIELKI KSIĄŻĘ

Obecnym wielkim księciem Temnodaru jest Dmitar I Welemiryd zwany Srogim. Młody i ambitny władca, którego chęć zaistnienia w historii jego ojczyzny jest nieposkromiona.

Cechy:
+ Kompetentny dowódca
+ Idol tłumów
+ Mistrz oręża
- pożądliwy


WAŻNE OSOBISTOŚCI

Najważniejszymi osobistościami na dworze wielkiego księcia są:
1. Wielka Księżna Jelena - matka Dmitara I, wdowa po Rogowidzie III, ostatnim wielkim księciu. Odpowiedzialna za sprawy dworu, intrygantka i gorąca popleczniczka swojego syna, Dmitara.
2. Bojar Goran Polanyd - najbogatszy i najbardziej wpływowy z bojarów Temnodaru.
3. Lazar - przedstawiciel cechów rzemieślniczych i gildii kupieckich, które póki co nie mają zbyt wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o zarządzanie państwem.HEROS

Stojan Tugoryd - szef wywiadu temnodarskiego i szara eminencja na dworze wielkiego księcia.

MILITARIA

Armia temnodarska składa się głównie z chłopów siłą wcielonych do wojska oraz zawodowych szermierzy, którzy stanowią jej trzon. Niezwykle wytrzymali na zimno i złe warunki klimatyczne, żołnierzy Temnodaru przyrównuje się czasami do karaluchów, w czym jest trochę prawdy.. Jedynie bojarzy i bogatsi żołnierze mogą pozwolić sobie na solidne, ciężkie pancerze - głównymi atutami armii wielkiego księstwa jest szybkość, mobilność i wysokie morale, ponieważ każdy żołdak jest zdolny oddać życie za "batiuszkę" wielkiego księcia.

ZASTOSOWANIE MAGII

Trudno nazwać rytuały przed bitwą za magię, jednak każdy wojak czuje, że mają one duży wpływ na jego sprawność w walce. Błogosławieństwa, namaszczenia chorych i rytuały lecznicze połączone z kuracją ziołową to jedyne formy magii wśród Temnodarczyków.

KLIMAT

Północ Temnodaru to lodowe pustkowia i tundry, centrum to tajgi, a południe to klimat umiarkowany oraz stepy.

Położenie na mapie:
http://oi67.tinypic.com/amts7q.jpg (kolor ciemnoczerwony).


Ostatnio zmieniony przez Umrzyk dnia Czw Lis 12, 2015 7:04 pm, w całości zmieniany 1 raz
Umrzyk
Umrzyk

Liczba postów : 263
Join date : 06/05/2013
Age : 22

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Wielkie Księstwo Temnodaru

Pisanie by MG Vaiar on Nie Lis 08, 2015 5:51 pm

Podanie zaakceptowane.
MG Vaiar
MG Vaiar
Admin

Liczba postów : 617
Join date : 05/05/2013

Zobacz profil autora http://tivar.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach