Administracja

Go down

Administracja

Pisanie by Vann on Nie Gru 06, 2015 9:13 am1 - Sartaminos [Zachodnia domena despoty] [NIEAKTUALNE - Wypaczone przez Zarazę]
Stolica państwowa - Peradizos

Druga pod względem wielkości jednostka administracyjna despotatu Trakii. Jej stolica, Peradizos, jest jednocześnie siedzibą dworu despoty i całej państwowej administracji i największym i najstarszym miastem wzniesionym kiedykolwiek przez Traków. Otaczają ją wysokie, kamienne mury, a ponadto rzeka - Ioustina. Cały region jest bardzo mocno zróżnicowany. Na północy, w tak zwanym regionie Metaxopotan [Międzyrzecze] dominują tereny górzyste i skaliste, a północne wybrzeże jest wyjątkowo nieprzystępne, pełne klifów i stromych spadków terenu. Środkowa część regionu pełna jest łąk i pól uprawnych i stanowi najżyźniejszą spośród krain Trakii. Drugą największą spośród licznych rzek opływających region jest Filina, uchodząca do morza na północy i spływająca po krętych zakosach kamiennych spadków. Daleki zachód i północny zachód to tereny zalesione i nieużytki, ziemie rzadko zaludnione, ale pełne różnorakiej zdobyczy. Natomiast południe regionu jest istnym pasmem wiosek rybackich i portyków zajmujących się transportem i handlem surowcami. Podstawowy dochód generowany przez komesów i podatników Sartaminos pochodzi z dziesięcin i podatków odprowadzanych od zebranych korców zboża, wycinki lasów, posiadanych hodowli, wielkich gospodarstw należących do rodu rządzącego despoty i handlu towarami.

2 - Vertaminos [Wschodnia domena despoty] [NIEAKTUALNE - Wypaczone przez Zarazę]
Stolica - Briatanos

Vertaminos, w przeciwieństwie do swojego zachodniego bliźniaka, jest regionem mniej zróżnicowanym, gorzej zaludnionym i bardziej jałowym. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu ognisk cywilizacji, po prostu większą część tej części domeny zajmują stepy i łąki oraz bardzo strome klify wybrzeży. W niektórych miejscach u skraju wielkiej wody jest nawet przeciwnie, staje ziemi prawie równe poziomowi morza zalewane są przy przypływie i biada wszelkim wędrowcom albo osadnikom którzy odważą się zapuścić nieprzygotowani na skraj morza w nieodpowiednim czasie. Pomimo to, mieszkańcy Vertaminos, szczególnie z części wschodniej, znani są ze swojej gościnności i przywiązania do tradycji. Najczęściej wypasają kozy i owce, rzadziej inne zwierzęta gospodarskie, zajmują się rolnictwem i rybołówstwem tam, gdzie to tylko możliwe. Briatanos stanowi miejscową kolebkę oświaty i jest jedynym większym portem północnego wybrzeża Trakii. Właśnie przez to miasto portowe przechodzi niemalże całość północnego handlu despotatu i stanowi ono ważny punkt defensywny.

3 - Sudeaminos [Południowa domena despoty] [NIEAKTUALNE - Wypaczone przez Zarazę]
Stolica - Rathenoi

Sudeaminos pełne jest gajów, jezior, zalewisk i rzek. Wokół Miriiny i Niriiny rozciągają się połacie bogatych w torf bagien, południowa część tego skrawka domeny jest całkowicie zalesiona, a ogniska cywilizacji i populacji rozlewają się pomiędzy traktami i większymi skupiskami wzgórz i gór dominujących w centralnej części Sudeaminos. Prowadzi się tu wydobycie złota, rud miedzi, srebra i żelaza, a także torfu i wycinkę lasów. Stolicą regionu jest miasteczko Rathenoi, zwane miasteczkiem drwali, specjalizujące się w obróbce i spławianiu drewna które następnie transportowane jest tratwami w dół Miriiny, a z morza w górę Ioustiny, aż do Peradizos.

4 - Sarte Atheórios [Zachodnie ziemie rotacyjne] [NIEAKTUALNE - Wypaczone przez Zarazę]
Stolica administracyjna - Tamenoi

W tradycji trackiej przyjęło się, że część terytorium Trakii rozdysponowana zostaje w zarządzanie pomiędzy najwierniejszych spośród wasali ziemskich i arystokrację do czasu wygaśnięcia jej męskiej linii głównej, wliczając w to bezpośrednich braci i potomków zarządzającego. Ma to pewne ograniczenia, bowiem co pięć lat wasale obowiązani są do podporządkowania się tzw. rotacji ziemskiej, atheóri. Wtedy zmieniają miejsce pobytu i urzędowania i dekretem despoty dostają w zarządzanie inną część despotatu, koniecznie oddaloną od ich pierwotnej siedziby i gospodarczo nie odbiegającą zbytnio od tej, którą wasal uprzednio zarządzał. Oznacza to, że ród górski, hutniczy, nigdy nie zostanie przydzielony do administrowania ziemiami nadmorskimi, chyba, że jego głowa osobiście wyrazi taką prośbę. Trybunał rozpatruje ją wtedy pod kierownictwem despoty, który ma w sprawie ostateczny głos. To wszystko służyć ma szkoleniu mobilnych, umiejętnych i kreatywnych kadr administracyjnych.

Sarte Atheórios to ziemie rozbijające Sartaminos, obejmujące niekorzystne, klifowe północno-zachodnie wybrzeże despotatu i duży masyw górski Gennebus. Kilka niewielkich domen znajduje się także w głębi samej domeny zachodniej, są one bardziej żyzne i zwykle pozbawione rozwiniętego przemysłu. Główny dochód z tych domen to podatki i zysk z zakupu eksportowanych bez ceł surowców po niższej cenie, niż gdyby miały być one sprowadzane skądinąd jak nie z domeny despoty. Miejscowe rody zwykle specjalizują się w swoich fachach, stąd tworzą wyspecjalizowane kadry, z których dwór despoty korzysta nader chętnie. Jednocześnie miejscowa ludność prawnie chroniona jest przed wszystkimi przejawami nadmiernego wyzysku poprzez dokładne sprecyzowanie przepisów w ziemiach rotacyjnych obowiązujących. W górach dostrzeżono złoża żelaza, miedzi i węgla, które służą rozwojowi miejscowego przemysłu.

5 - Norte Atheórios [Północne ziemie rotacyjne] [NIEAKTUALNE - Wypaczone przez Zarazę]
Stolica administracyjna - Perakomenos

Northe Atheórios to tereny niemal w całości górzyste, pełne przełęczy, grot, płynących głębokimi wąwozami rzek i stromych zboczy. Wybrzeże jest tu zbudowane dość niekorzystnie, więc to główna rzeka regionu, Ioustina, służy spławianiu wszelkich materiałów na wymianę aż do stolicy Trakii. Północne ziemie rotacyjne słyną z wykwalifikowanych jubilerów, złotników i handlarzy srebra, bowiem tutejsze góry bogate są w metale szlachetne, węgiel i kryształy, wystarczy jedynie odpowiednio głęboko i umiejętnie szukać. Najpopularniejszym przedsięwzięciem wśród rodów sprawujących pieczę nad tymi terenami jest budowanie sztolni górniczych w których prowadzi się wydobycie surowców. Drugim źródłem dochodu tutejszych wielmożów jest sprzedaż i produkcja precyzyjnych instrumentów, tak medycznych jak i muzycznych. Region jest znany ze swojego dobytku kulturowego i stanowi ważne dopełnienie etniczne całego despotatu.6 - Thálasspont [Część domeny despoty] [NIEAKTUALNE - Wypaczone przez Zarazę]
Stolica administracyjna - Unbriagos


Kolonia Thálasspont jest pełnym rzek i porozrzucanych gór regionem stwarzającym wspaniałe warunki do rozwoju rolnictwa. Nowoprzybyli osadnicy traccy wykorzystali ten potencjał odkrywając nowe uprawy, szczególnie ziemniaki, z których cały region zaczął słynąć. Unbriagos jest niewielkim, ale dobrze ufortyfikowanym portem handlowo-przeładunkowym zamieszkanym przez kolonizatorów, głównie z Sartaminos i Sudeaminos. Po wstępnym okresie kolonizacji, w czasie którego cała kolonia Thálasspontu składała się z jednej komesury, region dla efektywności rozbito na kilkanaście komesur, choć jest to i tak niewielka liczba przy setkach komesur z których składają się regiony należące do domeny despoty. Region dobrze rokuje na przyszłość i zachęca do przeprowadzania w nim coraz to nowych inwestycji.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach