Wiara

Go down

Wiara

Pisanie by MG Umrzyk on Nie Maj 05, 2013 2:58 pmKtóra wiara jest prawdziwa? Czy lepsza jest wiara w Krowiego Króla czy może Boga-Słońce? Odpowiedź w Tivarze jest taka - wszystkie są prawdziwe. I wszystkie mają jakąś siłę. Ale od czego ta siła w zasadzie zależy? Cóż - zależy głównie od rozprzestrzenienia naszej religii do innych nacji oraz ciągłego wzrostu populacji wierzących. Bogowie i różne 'siły twórcze' (jeśli ktoś stworzył religię, w której nie ma spersonifikowanych sił stworzenia) czerpią swoją siłę z ilości wierzących dusz. Im więcej - tym lepiej. Od czego może zależeć jeszcze siła naszej religii?

a) Zdobywanie i tworzenie świętych relikwii oraz niszczenie bądź przekształcanie relikwii innych wiar - Zdobywanie wszelkich świętych dewocjonaliów może znacznie podnieść siłę naszej wiary. Każda święta relikwia warta jest znacznie więcej niż pojedyncze dusze. Dzięki niszczeniu relikwii innych wiar, ich siła spada - a dzięki kosztownemu i długotrwałemu procesowi przekształcania, obca relikwia może stać się naszą relikwią - w efekcie siła 'przebicia' wrogiego artefaktu przechodzi na nas - wróg traci, a my zyskujemy.
b) Monumenty - nie chodzi tutaj oczywiście o zwykłe, wioskowe świątynie lecz o poważne, ogromne prace budowlane. Chociaż to też zależy od religii. Monumentem może być ogromna piramida, ale również wspaniałe dzieło przyrody. Bogom natury raczej nie spodoba się wielka, marmurowa świątynia - z kolei jakimś świętym bogom-imperatorom domagających się czołobitności od swoich poddanych - zdecydowanie tak.
c) Wielkie czyny - pewne działania na zawsze odciskają swoje piętno w zbiorowej świadomości wszystkich dusz Tivaru. Jednym z takich wydarzeń był upadek Dominium. Każdy wielki czyn, wykonany w imię danej wiary wzmacnia jej siłę. Takim czynem może być na przykład wymordowanie całego wrogiego narodu - jeśli naszym naczelnym bogiem jest jakiś barbarzyński morderca..

Jakie profity daje nam silna wiara? Cóż - znacznie łatwiej można starać się o cuda związane z polami działalności naszych bóstw. Bóg złota z pewnością ześle nam trochę więcej tego dobrego kruszcu do skarbca, bóstwo zdrowia postara się aby w naszym narodzie nie wybuchła żadna zaraza - i tak dalej, i tak dalej. Im silniejsza wiara tym łatwiej też odeprzeć ataki wrogich bóstw oraz większa szansa na to że do naszej nacji przybędą herosi związani ze sferą religijności. Należy też pamiętać że ciągłe inwestowanie w wiarę, fanatyczne niesienie naszej religii innym narodom (głównie podczas wojny..) czy zrywanie kontaktów dyplomatycznych z niewiernymi nie jest przeznaczone każdej nacji i zbytnie zaangażowanie państwa w religijność zwyczajnie przyniesie kryzys i upadek, ponieważ sąsiedzi nie będą na nas patrzeć raczej zbyt przychylnym okiem a wewnątrz samego państwa panować będzie bieda.
avatar
MG Umrzyk
Admin

Liczba postów : 609
Join date : 05/05/2013

Zobacz profil autora http://tivar.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach