Edukacja w Tozgirze

Go down

Edukacja w Tozgirze

Pisanie by Leren Bez Oczu on Sob Mar 08, 2014 5:11 pm

Każdy nowo przybyły do Tozgiru zauważy z jak wielką czcią obchodzone są święta Alronizmu, ogromne przywiązanie do religii nie bierze się jednak znikąd. Już od najmłodszych lat każdy, niezależnie od stanu, jest indoktrynowany podczas zajęć w szkółce niedzielnej. Poza lekcjami pisania i czytania oraz matematyki, sporą część czasu poświęca się na omówienie świętych tekstów, z których wypływa nauka o tym jak postępować w dalszym życiu. Ile uczniowie wyniosą z tych zajęć zależy tylko od nich, pewne jest jednak to, iż duża wiedza w większości przypadków gwarantuje znalezienie lepszej pracy, a w dobie rozwoju manufaktur, każda dobrze wyedukowana osoba ma dużą szansę na zatrudnienie w związku z zapotrzebowaniem na wyedukowaną kadrę.

Kto zajmuje się edukacją młodych obywateli? Cóż, głównym zajęciem kapłanów jest szerzenie i pielęgnowanie wiary, a więc to oni zajmują się nauczaniem młodych Tozgirczyków. O ile w miastach kapłani są opłacani przez wdzięcznych mieszczan, a także opodatkowywani przez jeszcze bardziej wdzięcznych urzędników, o tyle na wsi chłopstwo może pozwolić sobie na wysłanie tylko jednego lub dwójki dzieci do szkoły, reszta pomaga swoim rodzicom w polu lub zajmuje się rzemiosłem. Kapłani na wsi otrzymują od chłopstwa wynagrodzenie głównie w postaci płodów rolnych, szkoły niedzielne są bezpłatne, ale w jakiś sposób nauczyciele muszą się utrzymać.

Szkoły niedzielne zapewniają jednak jedynie podstawową wiedzę, głodni wiedzy mogą kontynuować naukę na Uniwersytecie Selidzkim, gdzie stawia się już bezpośrednio na nauki ścisłe, które jeśli poświęcić na nie odpowiednią ilość czasu wcale nie są takie trudne. Studia są jednak kosztowne i tylko bardziej zamożni mogą sobie na to pozwolić, tym mniej sytuowanym pozostaje więc terminowanie u mistrzów rzemieślniczych lub pobieranie nauki w lokalnym klasztorze. Kadrę uczelni stanowi grono profesorów, którzy na co dzień zajmują się poszerzaniem i przekazywaniem wiedzy, jest to może nie najbardziej zyskowne zajęcie, ale na pewno bardzo poważane przez Tozgirczyków.
avatar
Leren Bez Oczu

Liczba postów : 111
Join date : 10/05/2013
Age : 24

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach