Pojęcie rodziny; Braterstwo

Tivar :: Archiwum :: Archiwum :: Khanowie :: Wiedza

Go down

Pojęcie rodziny; Braterstwo

Pisanie by Schyschek on Wto Lut 11, 2014 6:01 am


Jednym z najważniejszych czynników, jaki pozwolił Khanom przetrwać tysiące lat burzliwej historii, jest Jedność.
Jedność ta zaś składa się z takich, jak braterstwo, przyjaźń, oddanie, lojalność...

Przejawy owej idei "Jedności" wywarły ogromny wpływ na kształt ich społeczeństwa.

Khanowie, choć są podzieleni na pomniejsze watahy plemienne - czy to Kręcone Włosy, czy Niedźwiedzie Kły - a potem na jeszcze mniejsze plemiona-rodziny, zawsze powtarzają: "Należę do Twardych Koni, ale ja sam jestem KHANEM!". I zawsze owo "bycie Khanem" jest ponad wszelkie podziały.
Wiąże się to nierozerwalne również z ideą równości Khanów. Khan jest Khanem. Koniec kropka. Nieważne czy jesteś wysoki czy niski, bardziej bogaty czy za jedyną broń służy ci kościany kozik, masz lat 15 czy 40. Wszyscy są tak samo równi, rozpatrywani przez te same prawa. Jedynym co w ich mniemaniu ma prawo ich różnicować, jest szacunek - wynikający ze zdobytej wiedzy, dokonań czy zwyczajnie starego wieku.
Dopiero w wyniku szacunku i poklasku pośród Khanów, można stwierdzić, kto może pełnić ważniejsze funkcje, aniżeli pospolity zabijaka. A te można zdobyć tylko poprzez ciężką pracę.
"Chcesz coś osiągnąć? - To po prostu pracuj!"

Khanowie traktują się jak jedna wielka rodzina. Pomagają sobie nawzajem i nigdy nie zostawiają braci i sióstr w potrzebie. Widać to szczególnie na wyprawach wojennych, gdzie każdy dzieli się łupami sprawiedliwie, a także... w zwykłej codzienności plemion-rodzin. Młodzi są uczeni przez starszych, członkowie owych plemion rodzinnych razem polują, razem łowią, razem walczą. Razem rozstawiają namioty, wydzielają między siebie obowiązki do których najlepiej się nadają. Nigdy nie zostawią nikogo na pastwę losu i są gotowi oddać za siebie nawzajem życie.
No, i... każdy Khan pracuje ku wspólnemu dobru, nie tylko swojemu. Bardzo utyiltarne postawy, czyż nie?

Owo "bycie rodziną" ma też inne, bardzo poważne następstwo - a mianowicie stosunek Khanów do władzy i vice versa. Otóż właśnie w wyniku takiego rozumowania, władca Khanów nie jest nazywany "Pierwszym Khanem" czy "Królem Khanów". Jest nazywany, pieszczotliwie, Papą.
Papa bowiem odzwierciedla "ojca wszystkich Khanów", i jego powinnością jest dbać o wszystkie swoje dzieci. Choć może to się wydawać wiążące, zwłaszcza dla systemów władzy absolutnej gdzie obywatele są własnością władcy, to jednak wiąże się to też z tym, że Khanowie najzwyczajniej w świecie kochają swego Papę i są gotowi oddać za niego życie  i wypełniać zgodnie jego polecenia ku wspólnemu dobru.
Schyschek
Schyschek
Admin

Liczba postów : 46
Join date : 05/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


Tivar :: Archiwum :: Archiwum :: Khanowie :: Wiedza

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach