Działania i wydarzenia

Go down

Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Wto Lut 04, 2014 1:29 pm

...
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Sro Lut 05, 2014 10:51 pm

Tura 1 (0.5 E.B.)

Życie Klanatu przebiega w niemalże idealnej harmonii. Tradycje wzmacniają więzi między obywatelami, a głód jest czymś nieznanym dla większości osób zamieszkujących tą kraine.

Niestety, na Północnych Granicach źle się dzieje. Mówi się o bandyckich grupach, napadających wsie oraz karawany. Co gorsza, z tymi bandami zdają się podróżować wilki, oraz wspierać ich w walce. Często znajdywane są nadgryzione zwłoki, badź samotne kończyny ozdobione krwistymi plamami. Ludzie Fegranei są zdjęci grozą, a większość chłopów ucieka w kierunku dużych miast.

Jak rozwinie się ta historia?


Ostatnio zmieniony przez Zeman dnia Czw Lut 06, 2014 10:08 am, w całości zmieniany 1 raz
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Czw Lut 06, 2014 12:24 am


Wielki Wiec w Fyvloth

Kahlet nie mógł zrobić nic innego, jak zacząć główkować nad owym utrapieniem, które jest tak wyraźnym cierniem w boku klanatu i jego mieszkańców. Z miejsca zdał sobie sprawę, że trzeba tu mędrszych głów, niźli jego własna. Skoro więc rok ten okazał się być tak ważnym, bo na niebie Tivaru pojawiła się Złota Kometa, nazywana przez Ehreebczyków "Jenhyfarra" - Ogon Ojca, a także z powodu ostatnich wydarzeń, wódz ów podjął decyzję o organizacji w terminie jak najprędszym Wielkiego Wiecu, a więc zebrania najbardziej oświeconych spośród Orodhri, Ehreebczyków i ehiredi z obu ras. Niewątpliwie musi być to jakiś znak od Ojca Jedynego, poza tym - Orodhri, które żyją na tym świecie tak długo, że same w podaniach znają jego początki, zapewne będą miały w sprawie ataków na terytoria klanatu coś do powiedzenia. Na Wiecu oddany zostanie też hołd bogom lasu i zwierzyny, Araathanowi i Felthylli, aby ułagodzić ich temperament.
Prędki termin Jyhvil Favarahor-Tryvh umotywował potrzebą służenia uciśnionym, a więc - swoim. Aby przyspieszyć przybycie zaproszonych i zorganizować samo spotkanie, z Kahleckiego skarbca przekazane zostało 50 Fyhhynów, to jest - 50 jednostek tutejszej waluty.

Licząc na to, że goście i mędrcy dotrą prędko, Kahlet podjął jeszcze dodatkowe działania mające zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom havforu Fegranei i miast poza Fegradhi, szczególnie narażonym wioskom rybackim - powołana zostanie Pierwsza Farnyrska Formacja Lekkiej Ehreebskiej Kawalerii, która ma zostać utworzona z obecnych drużynników i lepszych spośród wojowników stolicy. Tworzy się także Kompanię Ehreebskich Gońców, mającą wspomagać pierwszą formację w jej działaniach, które, z rozkazu wodza, mają być następujące:

Priorytetem nie jest pomsta na bandytach i bestiach które najeżdżają nasze terytoria; priorytetem jest za to spowodowanie, aby te najazdy się zakończyły. Siła zbrojna naszej armii nie winna tutaj wywoływać trwogi śmiercią, jaką niesie, ale strach spowodowany starciem. Niechaj ten, kto waży się unieść dłoń i kły na członkach Ehreebczyków zawrzeć spodziewa się rychłej kary, jeśli procederu niecnego nie zaprzestanie. Niechaj również ludność wie, że ma swojego obrońcę i opiekuna. W następnym miesiącu, w towarzystwie dziesięciu gońców z nowo-powołanej formacji, udam się do Jyrri, jednego z bardziej narażonych miasteczek. Tam przemówię do ludzi, których to nie tylko ja tak ukochałem, ale i nasz Ojciec Jedyny, który to na nas zesłał łaskę zamieszkiwania na tych żyznych ziemiach.
Tymczasem, jednostki pozostałe pod wodzą najznamienitszych jeźdźców, na jakich klanat może sobie pozwolić, niechaj patrolują szlaki i północne rubieże naszych terenów poszukując jakiegokolwiek śladu najeźdźcy. Niechaj towarzyszą ważniejszym karawanom i zaoferują kupcom możliwość najęcia darmowej pomocy w postaci obstawy dlań; to wszystko niechaj wliczone w żołd naszej armii będzie.

Pamiętajcie wszak, że - jak mowa była - zemsta nie przystoi dzieciom Ojca, jeno sprawiedliwość. Tedy, zauważywszy napastników, zachowawszy wszelką ostrożność, należy obserwować z ukrycia, a w razie niebezpieczeństwa dopiero, wcześniej wroga zaobserwowawszy - strzelać, aby życie innych ratować.


Taką notę dołączywszy, Kahlet przygotował się na nadchodzący Wielki Wiec.


Suma wydatków: 500 Fyhhynów
Powołano: Jedna formacja Lekkiej Ehreebskiej Kawalerii, jedna formacja Ehreebskich Gońców, domyślnie spełniające swoje taktyczne role opisane w Militariach i wypełniające wyżej opisane rozkazy.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Czw Lut 06, 2014 10:26 am

Wiec mocno poprawił sytuacje wśród tych bogatszych i wyżej postawionych - czyli tych, z których zdaniem należy się liczyć. Orodhri pozostali niewzruszeni, a zapytani o zdanie na temat napadów odpowiedzieli jedynie - "Wilki chcą krwi. Wybijcie je, bądź przepłoszcie na inne tereny."

Widok wojsk pozytywnie wpłynał na serca biedniejszych i tych, którzy nie mają sił bądź środków by sami się bornić.

Niestety, już podczas pierwszych patroli Farnyrska formacja zmuszona była walczyć z dzikimi bandytami, którzy napadli ich z nienacka. Na całe szczęście, starcie obyło się bez dużych strat ze strony Klanatu - a przynajmniej bez takich, których nie dało się prędko uzupełnić zastępstwem. Plusem tej sytuacji jest wieść, że prawdziwa twarz wroga jest już znana - księżycowi lunatycy, wilkołaki.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Czw Lut 06, 2014 10:34 am

Po przybyciu do Jyrri i usłyszeniu najnowszych wieści, Kahlet mógł jedynie pokręcić głową. Zabrał konia od jednego z gońców i stanął na czele formacji kawalerii, sunąc wraz z nią po szlaku i wypatrując zagrożeń. Następnie, po rutynowym patrolu, tak oto rzekł do swych oficerów:

Pozorom nie ulegać! Pakty, które zawarliśmy z Cesarstwem Luny są dochodowe, ale nie tylko dla nas. Przypuszczajmy więc, że to kto inny stoi za tymi atakami; pamiętajmy bowiem, że pozbawianie partnera handlowego zysku i cierpliwości nie są dobrą taktyką na zarobek! Odnajdźmy więc inny powód albo spróbujmy, a jeśli się nie uda, dopiero wtedy skonfrontujmy Cesarza-Lunę z wydarzeniami z klanatu. Na wszelki wypadek chcę, aby dostarczono kilka (pierwej naszpikowanych strzałami do granic możliwości) trucheł owych bestii i zdartych z nich skór do największego miasta w havforze; Fegradhi. Ja natomiast wraz z kawalerzystami i połową formacji gońców udam się na północ, znanymi gońcom leśnymi szlakami, którymi spróbujemy dotrzeć do leżącej na północy rzeki Rhyvollei, gdzie jurysdykcja nasza nie sięga. Jak przypuszczam, jeśli kto waży się na ataki na nasze terytorium z północy, odwagi na tyle nie ma, by stawiać obozy w okolicach naszych wiosek. Wyruszam natychmiast biorąc łuk na ramię i miecz w dłoń; nie ustanę zaś, problemu nie rozwiązawszy.

I tak oto Kahlet popędził na północ, szukając źródła zagrożenia, ustanawiając połowę formacji gońców jako stały patrol na głównym szlaku Fegranei. Gdyby udało się natknąć na wrogi obóz, wedle rozkazu, należy jak najsprawniej pochować się po okolicznych zaroślach, zanim padnie rozkaz do ataku bądź odwrotu, aby obserwować wroga.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Czw Lut 06, 2014 12:35 pm


Choć Kahleta trafią inne sprawy, jego młodszy syn, Harrun Favarahor-Tryvh, posiadający wraz z bratem jeden z największych tartaków klanatu w Lenevhagri, dba o stały zysk do państwowego skarbca. Już od długiego czasu chodzą słuchy o tym, że w Arraleune mają być przeprowadzane jakieś wewnętrzne reformy, czy zmiany, jak kto woli - i tak oto stało się, gdy dziesiątki najętych pracowników zaczęło odwiedzać gospodarstwa i korzystając z dostaw desek z zachodu naprawiać uszkodzone płoty, a w wielu przypadkach budować nowe zagrody. Ponoć też na samych pastwiskach powstają, szczególnie od stron poza jurysdykcją Perem Adnid Dishnai, śladowe umocnienia, które służyć mają nie tylko zabezpieczeniu rubieży, ale i uniemożliwieniu pojedynczym sztukom ze stad kóz i owiec ucieczkę.

Owe umocnienia mają na celu ułatwienie żywota pasterzom i gospodarzom z havforu; hodowla jest dla Ehreebczyków ważna, dlatego, że z wełny i skór wykonuje się większość odzienia, a także są one jednym z głównych towarów eksportowych (oczywiście, nie w takiej skali jak na przykład Ehreebskie drewno). Lasy w regionie są w części południowej dość gęste i zdarza się, że zwierzęta wędrujące w poszukiwaniu pożywienia gubią się i ostatecznie umierają z pragnienia, nie odnajdują się lub są zabijane przez drapieżniki. Dzięki takiemu rozwiązaniu straty w stadach zostaną zminimalizowane.

Harrun po wnikliwej obserwacji zauważył także, że większość pasterzy nie korzysta z "usług" psów pasterskich, które są codziennością w Fyvloth. Sprowadził więc do Arraleune kilkanaście ogierów i kilkadziesiąt samic rozpłodowych, które umieścił w swoim prywatnym gospodarstwie - parobkowie w nim pracujący mają zająć się rozdawaniem ciężarnych samic bądź młodych, już odstawionych od mleka, pasterzom. Bardzo ważne będzie też, aby owi parobkowie odwiedzali gospodarstwa tłumacząc ich właścicielom, jak w pełni wykorzystać potencjał tych zwierząt.

Sprowadzono również przeróżne substancje barwiące z Erbhunti, którymi pasterze będą mogli znaczyć swoje stada; przy wspólnym wypasie będzie to służyło rozpoznaniu, co zapobiegnie ewentualnemu wymieszaniu się tychże, a więc stratom dla nieuważnych wypasających. Substancje te są pochodzenia naturalnego i najczęściej wytwarzane są z roślin występujących w całym havforze Arraleune, wyjaśnić ma się więc pasterzom sztukę rozbijania ziół w młynkach, aby uzyskać barwnik zielony, czerwony i brązowy.


Na to wszystko z Kahleckiego skarbca przekazane zostaje 200 Fyhhynów, a wszelkie korzyści winne być dokumentowane przez urzędników zajmujących się statystyką.


Koszt sumaryczny: 200 Fyhhynów*


----

Posiadam następujący modyfikator:

Modyfikator: Sprawdzone Tradycje - Ehreebczycy znają się na swoim kunszcie, przekazując swoje profesje z pokolenia na pokolenie. Wszelkie przedsięwziecia oparte na wycince drzew, piwowarstwie, rolnictwie, rybołówstwie, garbarstwie, skórnictwie, polowaniu i hodowli zwierząt są tańsze o 10%

Ergo, koszt sumaryczny wynosi 180 Fyhhynów.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Czw Lut 06, 2014 1:07 pm

Tura 1 (0.5 E.B.)

Szybka mobilizacja i zdolności Gońców pozwoliły szybko namierzyć i oznaczyć na mapach największe obozy bandyckie. Zgrupowania najczęściej ukrywały się przy jaskiniach, w których przeczekiwali noce zanim ponownie wyruszali na łowy. Spora ich część zdawała się być bardziej zwierzętami niż ludźmi, chociaż role przywódców zdawali się piastować kudłaci, wielcy ludzie o zdrowych zmysłach, chociaż szaleńczym spojrzeniu.

--------

Drobne reformy w sprawie hodowli przyjeły się wielkim zadowoleniem pasterzy. Co po niektórzy kręcili nosem, mówiąc że psy będą jedynie straszyć i rozbijać grupki, ale i oni muszą spojrzeć w kierunku nowych możliwości. Faktem jednak jest to, że ta inwestycja napewno wspomoże rynek pasterski.

+100 Zysków.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Czw Lut 06, 2014 1:36 pm

Skoro więc udało się już odnaleźć obozy owych bestii, w opinii Kahleta potwierdzonej opinią Orodhri wyrażoną w czasie Wiecu, należy je wytępić. Nie ma innej drogi niż ta lub przepędzenie, a jeśli Ehreebczycy rozpoczną układanie się z szalonymi bestiami, stracą atut jakim jest element zaskoczenia. Pomodliwszy się więc do Jenhyvira, po wnikliwej obserwacji obyczajów bestii, Jyhvil Favarahor-Tryvh spisał list do Cesarza-Luny, w którym wyjaśnił dokładnie sytuację, w jakiej znaleźli się Ehreebczycy i co zamierzają z tym zrobić. Następnie odesłał z owym listem jednego gońca na południe, wprost do Fegradhi, z którego to nowym szlakiem handlowym miałby popędzić na północny zachód a potem na północ, aż do cesarskiego dworu w Aetium, z wyminięciem wszelkich siedzib agresorów.

Następnie, nocą, Ehreebczycy rozłożyli pułapki wokół jednej z jaskiń, w których to - jak wiedzą - ukrywają się bestie. Zachowali przy tym ogromną ostrożność, znając zmysły nieludzi na przykładzie ostrożnych Orodhri. Potem zaś, tuż przed świtem, przybyli ze swojego odległego obozowiska i - owinąwszy przedtem koniom podkowy szmatkami i kawałkami materiału - pokryli się po zaroślach i za drzewami, a niektórzy weszli na nieduże wzgórze, w którym znajdowała się jaskinia bestii. W owym szturmie brać udział miała cała siła wzięta przez Kahleta, z czego trzecia część miała stanowić straż boczną i tylną, uważnie sprawdzając, czy nikt nie nadchodzi.

Kahlet również rzekł w sprawie swoje:

Naszpikować bestie strzałami! Nic nam po nich jako żywych. Rozpoczynać od ich przywódców, licząc na to, że się rozpierzchną. Celować w pyski, głowy, pachwiny, szyje i w ostateczności w stopy, łydki i w genitalia, aby zmusić wroga do uległości. Ponad wszystko, nie można dopuścić, aby jakakolwiek bestia umknęła, dlatego straż musi być zwarta; przechodźcie do walki wręcz tylko w prawdziwej ostateczności, miejcie jednak miecze i noże w pogotowiu, gdy wróg znajdzie się w odległości nie mniejszej niźli dziesięć stóp od was. Pamiętajcie, by w trakcie boju kryć się za czym się da i cały czas mierzyć we wnętrze jaskini. Po zakończonej walce, jeśli uda nam się zwyciężyć - a niech nam to Ojciec da - niech nikt nie zbliża się pod żadnym pozorem do jaskini, a straże mają zostać utrzymane. Chcę, aby wrzucono do tych paskudnych legowisk pochodnie i wypalono odór bestii z ziem Jenhyvira!

Tak oto rzekłszy, Kahlet stanął na czele jednej z formacji łuczniczych i ruszył w natarciu, tuż przed świtem, na pierwszą z jaskiń wilkołaków, położoną najbliżej osad ludzkich. Jeśli taktyka się sprawdziła, tak samo miałby postąpić z dwoma następnymi jaskiniami, następnie zaś wrócić do obozu, aby zebrać raporty od ludzi i zaplanować, co dalej.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Czw Lut 06, 2014 7:34 pm

Po dość krwawych starciach, mimo przewagi sprytu bestiom udało się zadać rane wojsku Kahleta. Mimo że bestie zostały przegonione, wojska będą potrzebowały być uzupełnione. Ludność jednak okrzykuje ich bohaterami, szczególnie ci którzy ucierpieli od wilczych zbójców.

----
Kahletcy Gońcy są wyłączeni, do czasu aż zapłacisz połowe ceny na "uzupełnienie" liczby gońców.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Czw Lut 06, 2014 8:38 pm

Duża wersja mapy
Kolor czarny (cienka kreska) na szarym tle - granice obowiązywania rozszerzonych patroli


Zwycięski Kahlet powrócił wraz z niedobitkami formacji gońców, rannymi spośród nich i sprawną jednostką kawalerii do Fegradhi, gdzie, jak zarządził, ranni mają zostać poddani kuracji. Zarządzono powszechne wesele, jako, że zagrożenie zostało oddalone; następnym zaś rozkazem Kahleta było przekierowanie jednostki kawalerii do stałych patroli na północnych rubieżach klanatu w poszukiwaniu zagrożenia ze strony niedobitków bestii. Formacja ma być w tym celu rozbita na dwa oddziały; jedna winna poruszać się stricte po terytorium Fegranei, druga - wychynąć nieco na zachód, na nieużywane leśne szlaki pełne zwierzyny i drzew.

Kahlet, posiadając już pewną wiedzę, rzekł tak oto do swej formacji gońców, a raczej do tych, którzy stali wciąż na nogach i nie byli kurowani przez uczynne kobiety z Fegradhi:

Dobrzy ludzie! Śmy walczyli w jednych szeregach, a ja jestem tu przy was i dbam o to, aby niczego wam nie brakowało. Obywatelki dbają, aby niczego wam nie brakowało, a wyście bohaterowie! Tedy, muszę prosić tych z was, którzy stoją na nogach, o pomoc w przekazywaniu tych wieści mieszkańcom miasta. Pójdźmy więc i rzeknijmy im dobrą nowinę, że poszkodowani atakami mogą zacząć nowy żywot w bezpieczeństwie na zachodzie! Nie ma potrzeby, aby przebywali w przeludnionych miastach bliżej centrum. Ponadto niech wiedzą, że tereny, które są patrolowane przez naszych dzielnych kawalerzystów wolne są od jakichkolwiek bestii - nie spotka więc ich nic zaskakującego, a nawet jeśli, bronić ich będą najmężniejsi z najmężniejszych.

Winniście się więc powoływać szczególnie na bezpieczeństwo, dalej - na zysk i możliwość zachowania zajęcia. Wyślijcie słowo na południe, do Fyvloth, a tam niech także rozgłoszą, że ziemie na zachodzie są otwarte dla obywateli klanatu. Rzeknijcie im jeno, aby nie oddalali się w swych wojażach za bardzo na północ! Niechaj zachód i południowy zachód pozostaną w sferze ich zainteresowań.


I tak, na rozkaz, zrobili, wraz z samym Kahletem, który rozgłosił wszem i wobec uchodźcom, że udanie się na zachód zaowocuje przyszłym zyskiem. Szczególnie drwalom, którzy umknęli z wiosek, polecano taką wieść; nakłaniano również innych obywateli, przy użyciu dość subtelnych środków, aby pomagali nieco rozgrzać nastrój zwycięstwa pośród ludu i rozreklamować udanie się na zachód. Jeśli się to przyjmie i potworzą się pierwsze wioski, a pokaże to czas, wedle zarządzenia Kahleta, winno się wtedy wytyczyć pierwsze szlaki prowadzące od jednej do drugiej i do samego klanatu.

Koszt: 20 Fyhhynów na wynajęcie krzykaczy w Fegradhi.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Pią Lut 07, 2014 6:59 pm

Po tym jak Gońcy postawili ostatnie Kamienie Graniczne, wielu bogatych obywateli wyjechało ze swoimi orszakami by poszukać co to bardziej interesujących miejsc na osiedlenie swoich nowych gospodarstw. Oczywiście, bez wsparcia państwa, rozwój będzie nieco dłuższy, niż gdyby otrzymał dofinansowanie z króleswkiego skarbca.

Jednak, po ostatnim kryzysie, Klanat może odetchnąć chwilą spokoi, którą przeznacza na rozwój swych granic.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Sro Lut 12, 2014 9:07 pm
 Uzupełnienia w Ehreebskiej armii;  
Centrum rekrutacyjne w Fegradhi


Z racji ostatnich strat w ludziach, Kahlet zdecydował się wspomóc rozbitą formację Ehreebskich Gońców, wyposażyć ich odpowiednio i uzupełnić ów oddział w nowych żołdaków; z tego właśnie powodu, odwiedzając po kolei każdego ze swoich podkomendnych w ciągu kilku dni i dodając im otuchy, sam, dzięki swym doświadczeniom w bojach, zorganizował nowy oddział, w którego w skład weszli starzy, bardziej doświadczeni wojacy (m.in. po walkach w Fegranei) jak i nowi, dorośli do tego typu wojaczki.

Na to wydał 100 Fyhhynów, starając się dźwignąć na nogi tak wyśmienitą formację.

Ponadto, widząc potrzebę, zorganizował pieniądze ze skarbca na budowę punktu rekrutacyjnego w Fegradhi, regionalnej stolicy havforu Fegranei - wiedząc, że być może w najbliższym czasie zaistnieje potrzeba powołania pod komendę większej ilości wojów, najął najlepszych rekrutujących i najlepszych dowódców spośród swoich dawnych przyjaciół, ażeby wspomagali klanackich urzędników w procesie powoływania nowych formacji zbrojnych; siedzibą takiego punktu rekrutacyjnego winna być odpowiednio przygotowana do przeprowadzania szkoleń placówka, w której to nowi rekruci nabywać będą pierwszych doświadczeń.

Koszt: [Do wyceny oceniającego]Karczmy i tawerny na traktach i szlakach handlowych

Aby uczynić podróż milszą, bardziej przystępną, efektywną i na dodatek, aby pomóc na niej zarobić (i pomóc kupcom ustrzec się przed bandami rozbójniczymi) postronnym przy jednoczesnym zysku dla tych, którzy szlaki przemierzają, Kahlecki zarządca regionu Vivithryd w havforze Lenevhagri przedstawił swój pomysł utworzenia na owych nowych karczem i tawern w miejscach do tego przystosowanych - na przykład, na rozstajach dróg lub we wioskach, albo na przestrzeni, na której przez długi czas próżno szukać wzrokiem jakich zabudowań. Jako jednak, że Kahlet nie sfinansuje samej budowy, przedstawiono ów projekt w radach miejskich największych miejscowości w Klanacie, pokazując następujące warunki i korzyści:

1) Oberżysta, który zdecyduje się otworzyć własną tawernę na nienależącym do nikogo gruncie, zyskuje ten grunt na swą własność, o ile nie leży to w planach gospodarowania przestrzennego zarządców i Kahleta; z propozycją nadania ziemi należy udać się do odpowiedniego urzędnika w terenie,
2) Każdy korzystający z owych warunków nazywanych tutaj "Zyskałem Tawernianym" musi włożyć wkład własny w budowę tawerny w wysokości co najmniej 40%; reszta potrzebnej kwoty stanowi dofinansowanie ze skarbca klanatu;
3) Oberże takie zobowiązane są do utrzymania bezwzględnego porządku na ziemiach przez owe zajmowanych, na powierzchni nie mniejszej niż siedem arów; na odległość stu i dwustu pięćdziesięciu stóp od tawerny winien być ustawion znak, który obwieszcza o położeniu takowej. Z tego wynika, że oberże winny też posiadać własnych strażników, więc Kahlet dopuszcza okolicznym ochotniczym oddziałom milicji służbę pod normalnym żołdem (wszak zadanie to obowiązkowe) w okolicach karczem, zamiast na odległych, nieuczęszczanych leśnych traktach;
4) Właściciele tawern po każdym roku prowadzenia takowej powinni stworzyć sprawozdanie finansowe;
5) Powyższe podmioty uzyskują ulgę podatkową na pół roku od momentu rozpoczęcia działalności; po upłynięciu tego terminu podatek od działalności ziemskiej nakładany jest zwyczajowo i wynosi, zależnie od wielkości tawerny i potencjału przerobowego tejże, od 5 do 8% zysków z półrocza;
6) Wkład skarbca klanackiego winien być spłacony w okresie lat dwóch, jeśli nie został spłacony w postaci podatków - jeśli jest to niemożliwe, warunkowo okres czasu może być przedłużony do lat czterech, jednak przy odpowiednim uzasadnieniu i wybadaniu sprawy przez komisje zarządców;
7) Powyższe odwołane może być jedynie w przypadku wyczerpania funduszy na to przeznaczonych - jednak oferta dla karczmarzy przyjmujących owe warunki trwa mimo odwołania, prawo w klanacie bowiem wstecz nie działa.

Dofinansowanie wynosi 300 Fyhhynów i winno usprawnić handel, jak i na dłuższą metę proces podatkowy i transport na terytorium klanatu.
Na obrazie Ehreebski gest stosowany przy wyzywaniu kogoś na pojedynek.

Arena! [Zgodnie z tym tematem]

Z racji zawartej między Klanatem Trzech Rzek, Cesarstwem Luny i Związkiem Ventheimskim, klanat dopełnia swojej części umowy - w okolicach przedmieścia miasta Fyvloth, przed bramami miejskimi, wybudowany ma zostać za wspomnianą kwotę (płaconą jednorazowo!) 200 Fyhhynów najwspanialsza arena, na jaką tylko stać najlepszych cieśli z Morbradh; zaprasza się najlepszych architektów, aby zajęli się tym dziełem, bo tak trzeba je nazwać. Arena winna posiadać trybuny, wewnątrz - szeroki pas ubitej ziemi z miejscem i na wierzchowce i dla pieszych. Winna być też na krańcach utworzona platforma, a na dodatek wybudowane przenośne, aby umożliwić przeprowadzanie pojedynków nawet w deszczowe dni i niepogodę; winno się też korzystać z płacht materiału, aby zabezpieczyć trybuny i wnętrze przed nadmiarem deszczu. Wszelkie opady wykopanymi kanałami mają być sprowadzane do położonej bardzo blisko rzeki - Arletty, tak, aby nie sprawiały zagrożenia dla trwałości konstrukcji.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Pią Lut 14, 2014 2:43 pm

Tura 2 (1 E.B.)

- Karczmy stały się dość popularne, a podatek który został, mam nadzieje, nałożony przynosi pierwsze zyski do skarbca [ +100 Dochodu]
- Jednostka Wojskowa odnowiona i gotowa do boju;
- Centrum Rekrutacyjne będzie kosztować 200 Fyhhynów i przyniesie ze sobą 1 Punkt Zaopatrzenia;
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Pią Lut 14, 2014 2:49 pm

Kahlet decyduje się więc ostatecznie na budowę owego centrum rekrutacyjnego.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Pią Lut 14, 2014 2:51 pm

---
Done.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Sob Lut 15, 2014 8:15 pm


Do rzeki!

Zgodnie ze wspólnymi ustaleniami Cesarza-Luny i wysłanników Kahleta Jyhvila vob Favarahor-Tryvh, w okolice rzeki Rhyvollei udało się trzystu dwóch mężczyzn - dwie formacje Ehreebskich kawalerzystów i dotrzymujący im kroku topornicy z Cesarstwa Luny, w tym dwóch dowódców - jednym z nich był sam Kahlet, innym wysłannik Cesarski. Zmierzali wprost w stronę ujścia tejże, starając się uniknąć konfrontacji z pomniejszymi grupkami ludności; z tego to powodu to wybrzeżem głównie i starymi leśnymi ścieżkami przyszło im podróżować. Szli aż w stronę owej tajemniczej osady, co to posiada nawet swą własną palisadę; nie kryli się nawet zbytnio, starając się eksponować swoje zorganizowanie i gotowość do walki. Zakapturzeni ludzie z łukami i włóczniami, gdzieniegdzie błyskająca stal, cisza niemal absolutna, nie licząc stukotów obutych stóp i końskich kopyt, oczywiście, niepodkutych.

Podróż ta trwała aż do czasu, gdy podróżni doszli do swego celu. Kahlet, który od swoich doradców nauczył się w pewnym stopniu języka Cesarstwa, stanął na przedzie swych wojsk kilkadziesiąt stóp od palisady i zakrzyknął w owym, nieojczystym dlań, języku:

- Wy tam! Mieszkańcy tejże osady, pobliskiej rzece! Pasterze i farmerzy, rybacy i wojownicy! Przyślijcie tu swego przedstawiciela, bo ja, Kahlet Perem Adnid Dishnai, chcę z nim rozmawiać!

Na znak Kahleta część kawalerii zaczęła skandować, być może po to, aby wzbudzić zainteresowanie mieszkańców wioski.

- W domyśle, nie przychodzimy w złych zamiarach, o ile odpowiecie za swoje czyny i mądrze przystąpicie do rozmów!

Kahlet spiął konia i obrócił się nieco w stronę swoich wojaków, popatrując ze zniecierpliwieniem na wioskę.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Nie Lut 16, 2014 9:00 am

Ludzie niezbyt chętnie odpowiedzieli, jednak po dłuższej chwili zjawił się przedstawiciel. Człowiek w średnim wieku, nieco siwiejący wyszedł by z nimi porozmawiać. Cała ludność przypominała mniej bojowy lud, będąc prawdopodobnie kuzynami dzikusów którzy zachowali wciąż swoje człowieczeństwo.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Nie Lut 16, 2014 9:20 am

- Dobry człowieku! Widzę po Tobie, że nie jesteś nam wrogi; musisz jednak wiedzieć, że Twoi bracia, z którymi masz wspólne pochodzenie, dopuścili się okropnych zbrodni przeciwko klanatowi - Klanatem Trzech Rzek nazywamy tereny leżące na południe od Rhyvollei, rzeki, przy której mieszkacie, aż do rzeki Johhin. Napadali nas oni przez długie miesiące, mordując i pozostawiając we krwi ciała naszych pobratymców; oczywistym jest, że szukamy sprawiedliwości i zadośćuczynienia. Wasza obecność tutaj, jakkolwiek niegroźna w chwili obecnej, jest dla nas pewnym przyszłym niebezpieczeństwem, zawsze bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że to wy możecie być ogniwem, które złączy dzikie ludy - spójrz na Wasze umocnienia! Czy któryś z dzikich ludów takowe ma?

Kahlet chrząknął i spojrzał na człowieka z pełną surowością.

- Jestem Jyhvil Favarahor-Tryvh, Kahlet i wódz zjednoczonych dawien dawno temu klanów. W ramach zadośćuczynienia żądam, abyście wynieśli się, wraz z waszymi braćmi, na drugi brzeg rzeki. Wasza obecność tu jest niepożądana. W ramach zadośćuczynienia jednak, jestem gotów pozwolić wam zabrać taką ilość dobytku, jaką jesteście w stanie unieść i przekazać wam kilkanaście koni z moich własnych stadnin, abyście mogli zabrać pożywienie. Jest tu również ze mną Cesarski emisariusz z samego Cesarstwa Luny; niewątpliwie o nim słyszeliście. Ma dla was ofertę - wasi wojownicy, jeśli ich macie, mogą wstąpić jako żołdacy do armii Cesarza; farmerzy zaś, rolnicy, rybacy i reszta cywili - mogą zasiedlić ziemie kolonijne Cesarstwa; miasto Fluvia i jego okolice stoją dla was otworem. Nie odpowiadaj pochopnie. Jest nas siła, dobry człowieku, ale nie dążymy do konfrontacji. Przyjmij odpowiedzialność i odejdź, a nie spotka was krzywda, tylko nowa szansa. Tereny zaś do Rhyvollei, zamieszkane przez was i przez waszych dzikich braci, którym również spróbujemy najpierw przemówić do rozsądku a potem... przemówić do nich bronią, jeśli to pierwsze nie przyniesie pożytku, włączone zostaną do klanatu. Co Ty na to, dobry człowieku?
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Pon Lut 17, 2014 5:49 pm

Słowa Kahleta wywołały spore poruszenie. Widać było wznoszone piesci i inne groźne gesty od strony tłumu. Narada trwała dość długi czas, ostatecznie jednak posel powrócił i przekazał, żeby Klanat dał im trzy dni czasu, czwartej nocy wyruszą na północ do Luny. Potrzebują tyle czasu - jak zapewniają - by przygotować się do podróży i pożegnąć przodków pogrzebanych w pobliskim lesie.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Vann on Wto Lut 18, 2014 3:12 pmKolonializm!


Kahlet oczywiście przystał na propozycję owego ludu, rozumiejąc, że nie jest to dla nich łatwe. Aby mogli lepiej poradzić sobie w podróży, osobiście przekazał kilkanaście ze swoich wierzchowców z prywatnych stajni, by zabrały ich przez bród na drugą stronę rzeki. Jednocześnie postawił wszystkie swoje siły w gotowości, prowadząc siły klanatu i Cesarstwa na wschód i zachód i patrolując pobliskie tereny. Tam, gdzie natknął się na dzikich ludzi, nauczony tym, że nie są oni zdolni do pertraktacji, nakazywał ostrzał z daleka, pilnując w każdy możliwy sposób, aby wojska klanatu nie zbliżyły się do obozowisk wroga i jego wojsk czy mieszkańców na więcej niż sto stóp. W tradycyjnej formacji obronnej, wystawił toporników z tarczami przed łucznikami, wykorzystując skrzętnie taktyczną korzyść z posiadania dwóch typów wojsk.

Jednocześnie nakazał fortyfikację; rozbił obóz na jednym z pobliskich wzgórz, chroniony dobrze w noc i w dzień, do którego nakazał naznosić drewna na prowizoryczne umocnienia. Następnie zaś czekał na informację od swoich zwiadowców, kiedy mieszkańcy ujścia Rhyvollei wycofają się, aby móc przywołać na te tereny profesjonalnych cieśli i nowych osadników.
avatar
Vann

Liczba postów : 146
Join date : 01/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach