Działania i wydarzenia

Go down

Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Wto Lut 04, 2014 1:28 pm

avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Sro Lut 05, 2014 10:58 pm

Dobrej Skały!

Życie Królestwa Eberronu jest niemalże ideałem bytności każdego krasnoluda. Po pobudce i śniadaniu, maszerują do kopalni, hut i kuźni by w pocie czoła, ku uciesze ich bogów i własnych skarbców pracować dlugie godziny, po których radośnie udają się na wieczorne biesiadowanie przy piwie. Co jakiś czas przychodzi im odpierać drobne ataki zielonoskórych z północy gór, jednak drobna milicja oraz twarde krasnoludzkie żony dają sobie z paroma goblinami rade.

Tak trwało to długi czas, aż do momentu gdy kopacze przebili się w poszukiwaniu rudy do otwartego, wielkiego szybu. Szybko rozpoznali, że jest to cześć Pradawnych Tuneli, które biegną pod ich królestwem. Niestety, równie prędko cała część kopalni została zajęta przez dziwne, robako-podobne istoty. Pragmatyczni długobrodzi odgrodzili tę część kopalni, zyskując sobie chwilowo spokój i czas na decyzje w kwestii tego problemu.

Jak postąpi krępy lud?
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Czw Lut 06, 2014 7:32 pm

Midgard usłyszawszy o potworach w kopalni wezwał cala radę Klanów by ustalić z nimi cóż czynić.
Przed obliczem klanowych wysłanników stanęli górnicy którzy widzieli owe robakopodobne istoty.
Wezwano rownież z Kar Tarim grupę kowaczy runów którzy swoja wiedza mieli wesprzeć Radę.

Gdy juz wszyscy sie zgromadzili krasnoludowie który fedrując natrafili na potwory w korytarzach mieli opowiedzieć jak wygladały owe stwory i czy były agresywne.  

Gdy juz wszysko opowiedzą niech medrcy powiedza czy w histori krasnoludzkiej rasy są jakies wzmianki o takowych bestiach.

Czy te stwory lepiej utopić , zadusić dymem siarkowym czy najłatwiej będzie by kilku dziarskich chłopaków porobalo ich toporami ?


****

Tymczasem w Snieznej przełęczy Sidgur Białowłosa otrzymal informacje o podpisanych umowach handlowych. "Tak wielu klientów a tak mało towarów" powiedziała do siebie po czym wezwała goća by ten zawiózł do Kar Mogbur informacje do tamtejszego przywódcy klanu
Sigurd w krotkich słowach prosiła go by wysnaczyl miejsca gdzie najwiecej znajduje sie klejnotów.
Sigurd polecila by oszacowac koszty które pokryly by : poszerzenie korytarzy prowadzacych do złóz szmaragdów, wyreminotowanie torowisk dla wózków które maja wozić urobek.
Drewno które szerokim strumieniem na napływać do krolestwa ma byc uzyte do wzmocnienia obecnej kopalni tam by szybszy ferdunek szmaragnodnosnych pokładów nie uczunił pracy bardziej niebezpiecznej to równiez poniesie za soba koszty.
Na koniec poleciła by gnomy zamieszkujace Kar Mogbur dokonały przegladu pomp które odprowadzja wode z sztolni oraz mechanizmów wind i równiez sporządzily raport kosztow.

Zabiegi te maja za zadanie zwiekszenie wydobycia zarowno szmaragdów jak i diamentów ktore posluza krasnoludzkim kupcom za doskonały towar.


Drugą inwestycja jaka powstanie w Eberronie to wielka wędzarnia.
Kupcy spoza góre na podstawie umów kupieckich maja dostarczać mieso.
Zarówno wojsko krasnoludzkie jak i górnicy pracujący głeboko pod ziemia chetnie beda korzystac z mocno wędzonych pasków wolowiny które beda zachowywac długo swoje wlsciwosci.
Inwestycja powinna przede wszytskim urozmaicic i zwiekszyc podaz prowiantu dla naszej armii oraz przynies niewielkie dochody ze sprzedaż prowiantu.

Na poczatek na budowę Wedzarni wydamy 100 sztuk złota.
avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Czw Lut 06, 2014 10:01 pm

Istoty nie wykazały się agresywnością. Po prostu wybiegły nagle, w sporej ilosci a potem...krasnoludy wykonały taktyczny odwrót - no bo przecież brodaty lud nie ucieka! Jeśli chodzi o wygląd - w dużej mierze były białe. Większość z nich przypominała mieszanine humanoida z żukiem. Pare osobników było bardziej "ludzkich", posiadajac nieco ciemniejsze ubarwienie oraz skrzydła. Było ich najmniej. Każda istota miała też długie czułki.

***
Pomysł na Wędarnie jest dobry, ale żeby była funkcjonalna trzeba by przeznaczyć przynajmniej 300 Sztuk Złota.

W przypadku korytarzy - góry okazały się być wyjątkowo hojne. Niemal od razu ze skały posypały się błyszczące kamienie, i nie wyglądało na to by szybko miało się to zmienić.

Zysk + 100 z Kopalni.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Czw Lut 06, 2014 10:31 pm

Tura 1

Po negocjacjach z Midgardem oraz Krasnoludzkim czempionem Holgarem Sigurd nakazła kontynujacje budowy Wędzarni. W Śnieżnej Przełęczy ma powstać kamienna budowla z kilkoma stanowiskami do "przemysłowego" wędzenia mięsa.
W cały gmach bedzie podzielony na 3 części. W pierwszej meso będzie przyprawiane i marynowane w zależności od rodzaju od 1 do 3 dni, druga częśc to wielkie piece wedzarnicze ostatni "dział" to miejsce gdzie uwędzone kawałki miesa beda pakowane w niewielkie  beczki o pojemnosci  5 l.
Dla wojska mieso w cześci beczek bedzie dodtakowo zasypywane solą by było jeszcze trwalsze i mniej podatne na
popsucie.

Pracownicy "Piwnych Kąsków "(bo tak bedzie nazywac sie wedzarnia)  mają rownież rozpocząć eksperymenty z mięsem baryłkowców. Mieso rodzimej produkcji napewno było by tańsze ale pod warunkiem że proces wedzenia spowodował by zanik goryczy z której mieso tych podziemnych królkiów jest znane.

Na dalsża budowe przeznaczamy 400 sztuk złota (w sumie 500)
100 więcej ze wzgledu na dodatkową uzytecznosc w postaci "konserw".
****

Kilku kranoludów w eskorcie 20 krótkobordych ma zbadac tereny na wschód od Naszego Krolestwa pod kątem budowy nowych kamieniołomów.
Miejsce powinno byc dogodne pod wzgędem ciosania kamiennych bolków, dogodności do złóż oraz łatwości transportu.

Na ten cel wydajemy 45 sztuk złota - gdyż chcemy by w trakcie wyprawy krasnoludy rowniez więzły pod uwage rownież inne złoża i miejsca gdzie można by wybudować kopalnie lub osadę.
****

Dla pewności Midgard nakazał sprowadzenie oddziału Krotkobrodych. (rekrutacja 1 oddziału - 150 szt zł). Jednak samym problemem owych istot mieli sie zajac specjalnie do tego wyznaczeni :
Andrus - znany hodowca baryłkowców oraz Stefan Orgon - gnom, znany dyplomata i gnomi wynalazca.

Midgard Król karasnoludów nakazał by ta dwojka ubezpieczana przez grupe krótkobrodych ruszyła w stronę siedliska robakolągów.
Zołnierze otrzymali bezwzgledny zakaz atakowania robakolągów a ich działania - nawet w przypadku agresji maja ograniczyć się do obrony i wycofania poza barykadę.

Andrus i Stefan zabrali ze sobą wiele ich zdaniem przydatnych rzeczy.
Krasnolud swierze mięso z baryłkowca, antałek piwa i kilka kufli a gnom zwóje pergaminy, złote monety oraz kilka kolorowych szkiełek.
Ich zadaniem jest zanieść robokolągom te dary przede wszystkim zorientować sie czy roboakolągi sa choc troche mądre dowiedzieć się czy lubią piwo oraz sprobować nawiązać kontakt.

--
Na wszystkie dary przeznaczam 5 szt złota
+150 na oddział Krótkobrodych.W sumie wszytskie działania do tej pory: 700 szt złota.
avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Pią Lut 07, 2014 7:29 pm

Budowy Ruszyły. Krasnoludy oczywiście wiedzą jak budować porządnie, ale co najważniejsze - Tanio! Wiekszość krasnoludów ucieszyła się z nowego przysmaku, który bedzie dobrze służył im przy piwsku po długich dniach harówki.
Krótkobrodzi oczywiście chętnie stawili się, by bronić granic swojego państwa.

W tym czasie, krótkobrodzi wybrali się na południowy wschód - widać tamte tereny są czyste. Poza zimnem gór i ewentualnymi niedźwiedziami, nic wyjątkowego nie ma. Gobliny najwidoczniej czają się na Północy. Oznaczono runami bardziej bogate jaskinie badź miejsca pod kamieniołomy.

Jeśli zaś chodzi o istoty z mroku podziemi - długobrody lud czekała niespodzianka. Zaraz gdy usuneli solidną plombę ze stali i drewna ich oczom ukazała się - inna plomba. Wykonana z białego, matowego tworzywa które zdawało się nieco przypominać marmur. Najwidoczniej przybysze wpadli na ten sam pomysł co krasnoludy i odgrodzili się od ewentualnego zagrożenia. Po środku plomby znajdowało się jednak wejscie, do którego prowadziły prowizoryczne schody. Tam także stała dwójka istot, przyglądając się uważnie krępym posłancom - ich uzbrojenie stanowiło coś na kształt włóczni, chociaż każdy posiadał nieco inne cechy. Na pierwsze słowa posłów, istoty "zabrzęczały" coś do siebie, sypiąc wokół srebrzystym pyłem, który zdawał się wypełniać większość pomieszczenia. Nie gryzł on jednak w oczy a oddychało sie nader swobodnie. Ostatecznie, jeden z nich zbliżył się. Samych darów istoty odmówiły.
- Poznaliśmy waszą mowe. Czego Brodaty Lud tutaj szuka? -

-----
500 - 55% = 225 wydane na Budowe Wędzarni Przemysłowej.
+ 250 do Zysków; + 1 Punkt Handlu za dwie tury;
- 150 Sztuk Złota na powołanie oddziału Krótkobrodych (Żołd - 30 Sztuk Złota)
- 45 za Zwiad;
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Pią Lut 07, 2014 7:44 pm

Andrus - Krasnolud który z niejednego kufla pił i niejedna krasnoludkę w życiu zdrowo wyhedożył otworzył szeroko oczy a jeszcze szerzej opadła mu owłosiona szczeka.
Zabełkotał cos niezrozumiale po czym postawił przeds oba antałek piwa i bezradnie wskazał go nieznanym istotom. Zapewne stał by tam długo a moze i jeszcze dluzej gdyby nie Stefan . Gnomu sa generalanie bardziej sprytne a ich umysły nie sa tak zamglone gorzałą niz statystycznego krasnoluda.

Ogarnął sie szybciej niz jego brodata świta i rzekł.
" Witajcie. Moje imie to Stefan Orgon i przybywam w imieniu krasnoludzkiego władcy który jak sie okazało jest waszym sąsiadem z górnych tuneli. Przybywamy w pokoju przynosząc wam dary i prosząc o posłuchanie u waszego władcy.
Skoro los sprawił że jesteśmy sąsiadami być może warto będzie nawiązać współpracę. A nawet jeżeli nie to wzajemnie sie poznać by łatwiej sie nam zyło w pokoju i zaufaniu.
Ani krasnoludy, ani gonmy lubią spokój i wola z daleka trzymać się od wszelkich zatargów i wojen.
Nazwałeć nas " spojrzał na krasnoluda " brodatym ludem czy mieliście już wcześniej kontaky z krasnoludzkim królestwem ?
"


avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Pią Lut 07, 2014 8:09 pm

Istota uczyniła coś, co można by zidentyfikować jako uśmiech. - Niestety, obawiam się że niemożliwe jest porozumienie są z Nią, bez Jej własnej woli. Jesteśmy jedynie Jej strażnikami, a Jej tunele wymagają opieki. My także nie szukamy zwady, jednak wasze nagłe wkroczenie do Tuneli -
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Pią Lut 07, 2014 8:18 pm

Toć to jasna sprawa ze z królem sie gada jak on zechce a nie jak maluczcy chcą , ale macie chyba jakiegoś kanclerza albo inszego zastepce. Widac u was ni ma porzadnej stali bo te patyki macie z kosci jakiś czy cuś. My wam - tu uderzył sie w pierś az zadudniło - zrobimy dobre włócznie a i na grzebit kolczugi wyrychtujem.
Zapewne przemowa Krasnoluda chwalacego wyroby jego klanu trwała by znacznie dłużej ale gnom uciszył brodacza .
- Bylismy tak samo zaskoczeni jak i wy, zwykle spotykamy w tunelach istoty agresywne i niebezpieczne. Prosze powiedz mi czy mozemy liczyc na kontakt z owoą mistyczną istota której służycie ? Skoro los skrzyzował nasze drogi byc moze należy z takowej okazji skorzystać i może okazac sie ze i my i wy na owym zdarzeniu skorzystamy .
avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Pią Lut 07, 2014 8:32 pm

****

Krol usłyszawszy ze tereny na wschód od Eberronu i południe od Snieżniej Przełeczy sa wolne od wiekszych zagrozeń nakazał by przygotowano druzynę która wyruszy na te tereny.
Wysłano propozycje do największych klanów z pytaniem czy by nie chcieli skorzystać z okazji i zasieldić miasta które maja powstać na tych terenach.Pierwsze z miast bedzie mógł zasieldić klan który zapewni najwiekszy "wkład wlasny".
Wynajęto rownież robotników i kamieniarzy którzy mieli rozpoczać prace.
Pierwsza z nich bedzie polegac na budowie drogi ze Sniezniej Przełęczy na jedno z  miejsc gdzie jest bogato rud i w pobllizu mozna znaleśc slodka wodę.Druga ekipa otrzymała znacznie bardziej ambitne zadanie.
Zanim postanie osada trzeba zadbac o bezpieczeństwo tych którzy zajmą sie tworzeniem zrebów osady. Wiec zanim przybęda pierwsi koloniści na górującym nad wybrana dolina szczycie zbudowana zostanie niweielka warownia.
Warownia ma być na tyle dużą i wygodna by pomieścić pół oddziału krótkobrodych .
Wysoka wieża ma byc dogodnym miejscem obserwacyjnym na tyle wysokim by omonza było obserwowac obszar w okół przyszłego miasta.
Opis Warowni

Warownia ma sie składac z wysokiej na 15m wieży, ufortyfikowanego magazynu na broń i zywność (tam tez ma byc zlokalizowana studnia), oraz drugiego budynku w który równiez ma byc  ufortyfikowany ma pomiescic 100 dorosłych krasnoludów.
Baszta i oba budynku maja byc otoczony wysokim na 9 metrów murem oraz połaczone podziemnym korytarzem zapewniającym komunikacje nawet w momencie gdy wróg zdobedzie mury. Wszytsko ma byc wykonane z ciosanego kamienia a brama z grubych bali świerkowych wzmacnianych gęsto metalowymi guzami.

(Na razie w przyszłej osadzie beda mieszkac jednynie robotnicy i kamienarze oraz 50 osobowy oddział krotkobordych)
Gdy powstanie dorga i warownia wtedy rozpoczniemy tworzenie osady.
Kamieniarze tak maja wydobywac skały by stworzyc z jednej strony naturalny mur dla przyszlego miasta. W pionowej skale jaka wyrabia bedzie latwo mozna zbudowac pierwsze domostwa, karczme i dom zarządcy

***

Jako że w skarbcu zostało jeszcze kilka zlotych monet Midgard wezwał do siebie Kowaczy Runów oraz gnomy. W kilku słowach strescił im co chciałby by dla niego skonstrułowali.
W hutach nasi dzielni krasnoludowie przetapiaja rude na żelazo i stal.
Mitryl - najcenniejszy materiał jaki wydobywamy jest znacznie twardszy.
Dlatego zlecam wam byście zajęli się opracowaniem stopu stalowo-mitrylowego tak by zbroje z tego materiału nie były tak pierunsko drogie a mimo to znacznie lezejsze i trwalsze niz zwykłe metalowe. Na poczatek dostajecie 30 sztuk złota abyscie mieli na kilka kufli piwa i powiedziali mi za jakis czas czy cos takiego bedzie mozliwe.

na poczatek przeznaczam na budowe drogi 100 sztuk złota i na warownie 150 sztuk złota (wiem ze moze nie wystarczyc reszta bedzie dofinansowana w nastpenej turze)
avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Sob Lut 08, 2014 2:02 pm

Istoty z Podziemi jedynie poinformowały że z czasem Krasnoludowie zrozumieją Jej Wole. W tym jednak momencie nie mogą lepiej pomóc. Jedyne o co proszą, to brak agresji w ich kierunku, w zamian za to obiecują odwdzieczyc sie tym samym.
---------------------
Fort będzie kosztował 300 Sztuk złota (czyli dla ciebie koło 130)
Projekt nowego stopu zabierze ze sobą 1000 Sztuk Złota, nie wiadomo jak długo będzie trwało jego opracowywanie.

Nowina na temat przygotowań pod kolonizacje poszła także wśród długobrodych klanów. Zapewne zareagują w jakiś sposób, jednak nie będzie to szybkie.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Sob Lut 08, 2014 2:35 pm

Delegacja Krasnoludów zapewniła mucholudy o swoich pokojowych intencjach.
Ponadto zaproponowali pomoc przy ewentualnych naprawach podziemnych korytarzy lub jednorazowa sprzedaż lub wymianę kamiennych bloków lub innych materiałów budowalnych.
Tak czy siak krasnoludy wycofały się poza swoją bramę, która teraz ma zostac zrobiona znacznie schludniej i z wieksza starannoscia oraz będzie zaopatrzona w furtę.
Ponadto przy furcie straz bedą pełnic cała dobę krasnoludy bo jak to mówią zaufanie jest dobre a kontrola jeszcze lepsza.

***
Fort zostanie nazwany  Murtagh - od imienia legendarnego budowniczego które wystepuje w legendach niczym połbóg.


***

avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Pon Lut 10, 2014 11:33 am

Tura 2Murtagh

Budowa Frotu Murtagh została zakończona.
To dobry początek budowy osady a potem i miasta.
Pierwsze uderzenie kilofa przy budowie kopalni to wielkie świeto w Krolestwie.
W ramach promocji osadnictwa w nowym miejscu na ogromna uczte zaproszono przywódców wszytskich klanów, oficjeli gildi kupieckiej oraz społeczności gnomów. (wydatek 30 sztuk złota ).

Na potrzeby robotników który maja zaczac budować pierwszą sztolnie i mechanizmy windowe Krol zapłacił za budowę karczmy, miejskiej łaźni oraz świątyni w której co bardziej religijne krasnoludy będa mogli oddawac cześć Kamieniowi oraz danym przodkom.

/ Karczma ma być solidnym kamiennym budynkiem połaczonym ze stajnia dla kucy oraz magazynem paszy. Ma pomiescic bez wielszych problemów 100 osob . Łaznie ma byc opalanym weglowo dużym pomieszczeniem na wrór rzymski (jeden wielki basen podzielony na "boksy" ) na tyle dużym by na raz 30 krasnali mogło w spokoju zażywać kapieli. Swiatynia zas ma byc wykonane wedle krasnoludzkiej tradycji w skale. Wykute pomieszczenia wraz z pomieszczeniami dla kapłanów i kowali runów. /

Na koniec sprawa kopalni : Każda kopalnie zaczyna sie od pierwszej sztolni która bedzie prowadzic do podziemnej cześci miasta oraz w okolice złóż.
(Tu pytanie złoza czego znajdują sie w tych okolicach : żelaza , mitrylu, kamieni szlachetnych ?)

Sztolnia ma byc odpowiednio długa i nie zbyt stroma by zapewnić łatwy wyjazd wózków z urobkiem.
Główny korytarz opalowany drewnem oraz wzmocniony stalowymi wręgami.
Urobek ma być na poczatek transportowany do Snieznej Przełęczy i Eberronu wozami.

W tym samym czasie wyslemy ponowne pytanie do klanów krasnoludzkich o chęc objęcia w dzierżawę kopalni.Jaki bedzie poczatkowy koszt budowy w/w obiektów ?
na ten cel wstepnie wydajemy 225 szt złota czyli wliczajc w to zniżki koszt budowy = 500

****

Budowa Wielkiej Huty Eberronu

Jako ze umowy handlowe zwiekszyly znacznie ilośc stali którą Krolestwo moze sprzedać, oraz budowa nowej sztolni w Murtagh rowniez pochłonie wiele surowca (na potrzeby torowisk i wzmocnień szybów) Krol nakazał w by w Miescie Eberron przebudować krolewską Hutę.


Ze wzgledu na oszczędność miejsca i budulca krol postanowił ze nowa huta podtsanie w miejscu obecnej oczywiscie kilka budynków zostanie dodane a kilka przebudowane.
Każdy stary budynek zostanie oceniony czy bedzie nadawał sie do rozbudowy czy rozbiórki.
Efekt ma byc taki że ilosc stali i żelaza produkowanego przez Hute ma byc podwojony.
Nowe kanały kominowe maja wyprowadzać spaliny z pieców poza miasto a nowoczesniejsze magazyny rudy maja z łatwością przyjąc zwiekszona ilośc rudy której transporty  zamiast przez miasto beda trasnportowane ponad budynkami poprzez wielki most ktory połaczy szlak na południe z zabudowaniami huty.

Na te inwestycje krol wyasygnuje 540 sztuk złota ( czyli bez 55% zniżki calkowity koszt  = 1200 chyba ze trzeba wiecej )


***

Żelazny Bank Kredytowy

Krol widząc ze wielu krasnoludów którzy osiagneli wiek dojrzały nie posiada zajęcia i przez to duzo za długo pozostaja "na garnuszku" rodziców postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
Krol powołał Żelazny Bakn Kredytowy by udzielać pożyczek krasnoludom który chcieli by przeniesc sie do Murtagh i założyc własne warsztaty.
Korzyśc z tego będzie taka ze Bank będzie zarabiał na spłacie kredytów a dodatkowo podatki z nowootwarych zakładów będą zasilać skarbiec .

Na powstanie Banku krol przeznaczył 285 sztuk złota (Koszt działań ekonomicznych jest mniejszy o 5% - czyli koszt całosciowy to 300)

***

Gildia Kamieniarzy

Dzieki Inicjatywie Holgara Złotozebego w Kolestwie powstaje Gildia Kamieniarzy.
Od dziś wszelkie budowy kamieniarskie w miastach beda uregulowane zasadami które
wyznacz budowniczowie. Koniec z samowolą budowania kto i co chce i jak.
W najblizszym czasie z krolewskiej kancelarii zostanie wystosowane do wszytskich miast pismo z zasadami budowy.
Gildia Kamieniarzy zostanie rowniez zaopatrzona w mozliwość zawierania kontraktów na budowy poza Eberronem. Oczywiście od działaności Gildii będą Odprowadzane podatki ale w zamian Krol gwarantuje im poparcie oraz promocje w innych krajach.
Na czele Gildii ma stanąć Królewski czempion Holgar .

By gildia miała poważanie oraz dobry start Krol nakazał wydac ze skarbca 50 złotych monet.

W efekcie w krasnoludzkich miastach ci co wczesniej budowali dalej buduja tylko ze wszystko bedzie zbudowane w porzadku i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

***

Krasnoludzcy zwiadowcy maja obadac co znajduje sie w górach na połnocy.
Pierwszy zwiad ma byc dokonany "z grubsza" pod katem zagrozeń, na plan maja zastac naniesione dogodne do transportu przełęcze oraz ewentualne miejsca na budowe fortów lub umocnień.
Szczególna uwage mają zwrócic uwage na obecnośc goblinów i innych zielonych pokurczy.
Na prowiant i opłaty wydajemy 10 sztuk złota.

/ Jak co to napisz ile w rzeczywistości trzeba było wydać na te przedsięwięcia  /
avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Pon Lut 10, 2014 9:05 pm

Do koloni zaczynają sciągać początkowo rzemieślnicy, którzy mogą wykonywać swoją prace majac dach nad głową. Z karczmy Skarbiec zyskuje póki co przyrost +50 Sztuk Złota

Budowa WIELKIEJ HUTY rozpoczęta! Niech król lepiej dobrze zastanowi sie nad uroczystoscia, która bedzie celebrować jej otwarcie. Jednak samo przedsięwzięcie jest ogromne. Prawdopodobnie jego budowa zajmie cały rok. Jednak zyski także będą wielkie.

Bank założony. Kolonisci napewno wezmą pożyczki, a z czasem odsetki przybędą do skarbca.

Na północy nie było co oglądać - ale nie z powodu braku życia - raczej z gromadzącej się hordy zielonoskórych. Na całe szczęscie, krasnoludy wróciły całe.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Pon Lut 10, 2014 9:47 pm

W sumie wydatki

Wielka Huta - 540 sztuk złota ( czyli bez 55% zniżki calkowity koszt = 1200
Kopalnia w Murtagh - wydajemy 225 szt złota czyli wliczajc w to zniżki koszt budowy = 500
Żelazny Bank Kredytowy - 285 sztuk złota (Koszt działań ekonomicznych jest mniejszy o 5% - czyli koszt całosciowy to 300

W sumie :1080 szt zl
avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Sro Lut 12, 2014 2:31 pm

Tura 2 - ciag dalszy- Budujemy magazyn handlowy w Tyranii - w ten sposób łatwiej bedzie sprzedawać nasze towary
Magazyn ma byc solidny, zbudowany z kamienia i ozdobiony na wzór krasnoludzki.
Magazynowac tem tedziemy surową stali wyroby metalowe, broń oraz spirytus i piwo.
Jak ktos z miejscowych bedzie chciał coś kupić na wlasne potrzeby otrzyma 10% zniżkę.
(rezerwuje 20 sztuk złota - co powinno dać budowle za jakies 40 )

- Kamieniołom Marmor
Mając wolne nadwyżki pieniędzy Władcy Eberonu postanowili dalej rozwijać to w czym krasnoludy czuja sie najlepiej.
Widząc ze gospodarka kraju zaczyna sie rozwijać Krol wyznaczył kolejne miejsce na ulokowanie kamieniołomu.
Szlachetne odmiany rózowego marmuru napewno znajda nabywców i w kraju i za granica.
Budulec bedzie ciękty na 4 tonowe bloki i tak transportowany do Snieznej Przełączy.

Na ten cale rezerwujemy 200 sztuk złota - co daje wartośc inwestycji około 400.
Wokół kamieniołomu ma ma powastac całe zaplecze : kuznia do napraw narzedzi, karczma itd...


- Punkt handlowy - osada Bartel
Jako ze obecnie cały handel skupia sie w Snieżnej Przełęczy kupcy by sprzedać swój towar muszą brnąć przez górskie śniegi z towarami które mogą trafić szybciej do miasta Eberron lub Kar Mogbur.
Dlategu u zachodniego wylotu Przełęczy lokujemy punkt handlowy z targiem.
Na zachęte dla nowych osadników przekazujemy 100 sztuk złota.
Z racji ze lokowana osada jest znacznie bliżej nizin postanawiamy zachęcić piwoworow do budowy w nowo lokowanej osadzie swych warsztatów i gorzelni - jako wsparcie przeznaczamy 100 sztuk złota dla pierwszych ktorzy zdecyduja sie rozpoczecie biznesu w nowym miescie.
Ponadto by wesprzeć rozówj gorzelnictwa przeznaczamy 50 sztuk złota dla krasnoludów którzy założą zakład bednarski. Nowe beczki ze znakiem miasta Bartel na pewno spowodują że osada w niedługim czasie zasłynie.

---

Wysyłamy tez zwiad na Wschód poza góry.
Szukamy dogodnych miejsc pod uprawe chmielu i innych ciekawostek, plemion i bogactw.

---

Wysyłamy rowniez zwiadowców na połnoc w celu dokładniejszego zbadania tych terenów, okreslenie liczebnosci i skłądu hordy oraz znaleznienia 2-3 miesca na budowe fortów obronnych

Wysyłamy tez zwiadowców w góry na wschodzie.(Oba - i to okragłe na połnocny wschód i te obok elfów na południowym wschodzie)
Nasza ekipa ma przedwszytskim szukac osiedli krasnoludzkich oraz ewentulanie miejsc gdzie mozna by zbudowac pierwsza pionierską osadę.

na ten cal rezerwujemy 30 szt złota,

---

Zarezerwowane wydatki

-  Magazyn w Tyranii - wydajemy 20 ( czyli uwzgledniajac nizki 35 szt złota ) - solidny magazyn handlowy
-  Kamieniołom Marmor  - rózowy marmur dla wszytskich - wydatek 200 sztuk złota - co daje wartośc inwestycji około 400
- Punkt handlwy Bartel - 100 sztuk zlota (5% znizki)
* Gorzelictwo i Piwowarstwo w Bartel - 100 (co ze znizkami daje jakies 150)
* Zakłady Bednarskie z Bartel - 50 (5% znizki)
- Zwiad na połnoc od Krolestwa
- Zwiad w góry za Wschodzie
( Ogólnie lepsza obsługa szlakow handlowych = wieksze zyski z handlu albo pk zaopatrzenia  , nowe szlaki nie sa złe, ale lepiej wiecej hajsu.)
avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Pią Lut 14, 2014 2:57 pm

-----
Kamieniołom daje kolejne zyski w wysokości 250 Sztuk Złota;

Na północy Orkowie gromadzą się ciągle w swoje wielkie bandy i okładają po pyskach, decydujac kto bedzie Bojawodzem.

Co do gór na Dalekim Wschodzie, to troche im to zajmie. Muszą przejść przez lasy i step. A potem zrobić zwiad, a potem ponownie wrócić.
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Pon Lut 17, 2014 10:48 pm-----------------------------------------------------------------------------------------------
Eberron - Centrum Handlu
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Republika Velgardzka stoi na granicy wojny, inne kraje nie inwestują w handel.
Jedynym miejscem gdzie władcy wspierają rozwój handlu i nie dąża do zadnego konfliktu krat Krolestwo Krasnoludzkie.
Obecnie na targach Eberronu spotykają sie kupcy z 6 krajów.
Dlatego władca Eberronu nakazuje by wzmocnić strukturę i warunki dla handlu.

- w mieście Bartel znosimy na 2 lata opłaty targowe,
- rozbudowujemy targ oraz magazyny do wynajęcia w Snieżnej Przełeczy
- budujemy drogę przez przełęcz pmiedzy Bartel a Sniezną Przełęczą wraz z kilkoma posterunkami po drodze dla ochrony.
Jednak najważniejszym krokiem jest rozbudowa Zelaznego Banku Kredytowego który zmienia nazwe na Bank Baringsa.
Od dziś każdy kupiec czy to krasnoludzki czy zagraniczny który założy faktorie handlowa w Snieznej Przełęczy lub Bartel bedzie mógł zaciągnąć pożyczki na sumę dwukrotnie wieksza niż jego obroty.
Na ten cel przeznaczamy 400 sztuk złota .

Informacje o tym ze w Eberronie handluje sie najlepiej roznoszą wynajęci przez nas heroldowie - po wszystkich większych ośrodkach handlowych.Na "promocje " przeznaczamy 50 złotych monet.


--------------
Murthag
--------------

W Murtagh trwa budowa Kopalni (wartej 500gp) oraz rozbudowa miasta.
Najwyzszy czas otworzyc kopalnie i zacząć fedrować ?

Ponawiamy oferte dla klanów krasnoludzkich osiedlenia się w nowej osadzie.

/pisałes o pk zaopatrzenia z tego miasta /

-------------
Eberron
-------------

Wedle szacunków krasnoludzkich budowniczych w tym połroczu ma nastąpić otwarcie Huty.
Krol wzywa kierownika budowy z zapytaniem o postepy prac .

/wspominałes o 2 pk zaopatrzenia i całej górze kasy z tego projektu/


--------------
Bartel
--------------

Krol nakazał kontrole w osadzie Bartel królewskiego browaru - krasnoludy maja zbadać czemu browar nie przynosi dochodów do skarbca.

---------------
Zwiad
---------------

Czekamy na efekty zwiadu na południe od Eberronu - głownie na opinie co do miejsca gdzie bedzie mozna zbudowac port oraz do dwóch pasm górskich na dalekim wschodzie.**************
wydatki 400 - bank
50 promocja


avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Zeman on Wto Lut 18, 2014 9:35 am

Tura 3, (1.5 r.n.e)

-----
Budowa Huty miała zająć rok - i tyle zajmie. Tura to pół roku;

Kolonia Zyskała Samowystarczalność, a podatek zaczął płynąć do skarba Królewskiego;
+400 Zysku, +1 pkt. Zaopatrzenia;
Bank także zaczał w końcu ściągać odsetki:
+100 Zysku;

Jeśli zaś sie tyczy kopalni w Murthag, długobrodzi z kolonii napłyneli do niej jak rzeka - aktualnie nie da się "bardziej rozbudować" kopalni. Trzeba najpierw wydobyć odpowiednią część kruszca, zanim cokolwiek bedzie mialo sie bardziej rozwijac.
+300 Zysku;

Brak wieść o zwiadowcach wysłanych na wschód.

Ze względu na silne podpieranie swoich szlaków handlowych, wszystkie krasnoludzkie traktaty otrzymuja przyrost +50 Sztuk Złota;
avatar
Zeman

Liczba postów : 235
Join date : 08/05/2013

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Kaffar on Wto Lut 18, 2014 11:22 am

Tura 3.

-------------------------

Wieści o gromadzącej sie hordzie zielonoskórych cały czas martwiła Krasnoludzkiego króla.
Zdawał sobie sprawę ze jeszcze nie czas na rozprawę z tym zgagrozeniem jednak nalezało byc przygotowanym na wszystko.
Dlatego nakazał powołanie oddziału Kuszników którzy wraz z krótkobrodymi powinni dać sobie rade z niewielkimi grupami.

----------------------------------

Druga sprawa to organizacja wyprawy na południe i położenie kamienia wegielnego pod budowę portu handlowego.
Grupa 50 krotkobordych oraz 50 łuczników ma ruszyc na południe i zbadac tereny pomiedzy rzekami oraz wybrzeże. Maja znaleść miejsce dogodne pod budowe portu handlowego (najlepiej w ujsciu którejś z rzek ) oraz tereny pod uprawę chmielu i zboża.
W przypadku napotkania tubylców maja zachowywać sie przyjaźnie ( w tym celu maja zabrać odpowiednie ilości piwa i spirytusu) jednak priorytetem jest poszukiwanie miejsca na port.

---------------------------

Z kopalni Murthag cały urobek musi byc transportowany do innych miast z powodu niezbyt rozwinietego przemysłu i warsztatów.
Krol aby zachęcic osadników do rozbudowy tego sktora postanowił wesprzec inwestycje w tym zakresie. W tym celu Midgard wezwał starszyzne która znalazłą sie w Murthag i oznajmił im.

"Murthag to nowa i prężna osada, wielu zdolnych i silnych krasnoludów szuka tu swojej szansy na godne życie i zarobek jednak każdy z nich samodzielnie nie bedzie miał tyle sił i środków by stworzyć porządna hutę czy warsztat kowalski. Dlatego rezerwuje ze skarbca znaczną sume złota dla najbardziej ambitnych projektów związanych z przemysłem w Murthag.
Gorzelnia, Huta czy Kuźnia - to projekty które będą wspierane przez nas.

Mile widziane sa społdzielnie krasnoludzkie gdzie kilku ambitnych krasnoludów będzie działać wspólnie."
Na ten projekt przeznaczam 600 sztuk złota ( czyli odejmuje 300 = 55% bonusu w wybranych dziedzinach )

------------------------

W Podziemiach w miejsce starej bramy do tuneli mucholudzi rychtujemy porzadną brame ze stali, runmasterzy maja opatrzyć ją ochronnymi runami a posrodku ma byc kratowana, podwójnie wzmacniana furta. Dzień i noc ma przy drzwiach stać warta
(jakbys mogł mi to wycenić )

--------------------------

Kolejna wyprawa w starożytne tunele

Król spośród ochotników wybrał 10 krolkobrodych, 5 kuszników oraz zgodził sie by do wyprawy przyłączyło sie 5 górników i inzynierów.
Wyprawa ma zbadać tunele idace z miasta Eberron na wschód.
Maja przedewszytskim szukac połaczenia z Murthag oraz szukac sladów starożytnych osad lub kopalń. Cała grupa zostaje wyekwipowana przez runmasterów w zapisane w kamieniu zaklęcia i wspomagacze.

----------------------------------
Kusznicy - 200 szt złota
Społdzielnie w Murthag - 300 sztuk złota
Brama do Mucholudzi - ?
Wyprawa do podziemi - ?
Wyprawa na południe - ?
avatar
Kaffar

Liczba postów : 32
Join date : 02/02/2014

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Działania i wydarzenia

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach